EVENTARO ®
Navigace
  • Přihlásit se
  • Zdarma vytvořit akci
Zdarma vytvořit akci
Registrovat

Wojciech Lawnicki

Další funkce
Buď první kdo ohodnotí událost
Expired Event
Zahájení akce10.4.2019, středa
od 18:00
Konec akce7.6.2019, pátek
do 17:00
Počet místneomezeno
Počet účastníků0 účastníků
Místo konání
Galerie Kaple
Adresa konání
Komenského 67/1, 757 01 Valašské Meziříčí, Česko
GPS49.47182817.970131
Pořadatel
Podrobný popis

V měsíci dubnu se v Galerii Kaple uskuteční mezinárodní výstava polského malíře Wojciecha Lawnického. Výstava 9 2 5 zcela nových obrazů vytvořených z přírodních materiálů bude zahájena na slavnostní vernisáži ve středu 10. dubna v 18 hodin s úvodním slovem kurátora výstavy Leszka Wojaczka.

Jedinečnost slunečního světla osvětlujícího krajinu kolem Volterry se stala pro Ławnického, během jeho pobytu v roce 2011 v Toskánsku, záminkou, pro vytvoření barev na bázi pigmentů, vyrobených z půdy sesbírané právě na tomto místě. Z takto vyrobených barev namaloval sérii obrazů, které pak osvětlil umělým osvětlením. Separace barvy na obraze, ke které došlo díky projekci naformátovaného světla na obraz, vytvořila novou obrazovou formu připomínající pole zářící v odpoledním světle.

Wojciech Ławnicki v současnosti pokračuje v tvorbě „lightscapu“ (světelných krajin) malovaných světlem a hlínou a často se vrací do Toskánska, kde hledá nové odstíny získané z hornin, lávy, minerálů a hlíny. Další jeho obrazy vznikají z materiálů sesbíraných na Sicílii, Tenerife, Polsku a nově i ve Valašském Meziříčí.

Zemina je pro autora stále živou látkou, nositelem historických informací. Hlínu, využitou ve svém malířství, proměňuje v jinou realitu, abstraktní krajinu, patřící do oblasti umění. Malířství Wojciecha Ławnického je alchymii, která v sobě pojí prvky místa, půdních materií, světla a barvy. Je to práce s živly, elementy nepředvídatelnosti a vyžaduje vytvoření vhodných podmínek pro jejich následné manifestace.

Wojciech Ławnicki narozený v roce 1981 (Konin, Polsko) je absolventem (2006) Ateliéru malířství na Akademii výtvarných umění v Poznani (prof. Kałucki a prof. Kozłowski). Své práce vystavoval v Polsku, Německu a Itálii. Během studii byl spoluzakladatelem galerie Plastyfikatory, která se nacházela ve staré továrně droždí v Luboňu u Poznani. V této galerii organizoval cyklus výstav nazvaný „Reading the space” za účasti mnoha umělců navazujících ve své tvorbě dialog s postindustriálním prostorem.

Emailcervenkovakzvalmez.cz
Telefon775109206
AdresaValašské Meziříčí,
Komenského 169 75701
Detaily

Bývalá barokní sýpka je součástí celého komplexu kulturně zaměřených subjektů. V poslední třetině 17. st. vzniklo pravděpodobně její jádro z místního jednozrnného kamene. Ve druhé polovině 18. st. došlo k barokně klasicistní úpravě, kdy dostala nynější podobu s charakteristickými okny. Po prodeji panství roku 1815 význam sýpky pomalu upadal. Když byla v roce 1854 založena v zámku ženská trestnice, byl v sýpce zřízen sklad postelí a také v pozdějších letech sloužila sýpka k nejrůznějším skladovacím účelům. Sýpka postupně chátrala a devastace pokračovala až do roku 1991. Více než deset let trvající proces revitalizace původně hospodářského objektu byl zdárně dokončen v roce 2006. Pro výstavní činnost Galerie Sýpka jsou v objektu budovy vyhrazeny tři podlaží, tj. k dispozici zhruba 65 % z celkové plochy. Vznikla nejprve jako galerie s dlouhodobou expozicí výtvarného umění na Valašsku. Úplně první výstava představila sbírky profesora Adolfa Suchomela a Jiřího Demla z fondu Města Valašského Meziříčí a Muzea regionu Valašsko ve Valašském Meziříčí. Posléze byla dlouhodobá expozice zúžena a nyní se zaměřuje na prezentaci stálic současné výtvarné tvorby, mladých umělců, ale i prezentaci ateliérů vysokých uměleckých škol. Koncepčně probíhá minimálně šest výstav ročně na niž jsou k vidění čeští i slovenští autoři.

Účastním se

Zde napiš co se ti nelíbí, s čím máš problém, kde jsi zjistil chybu, co ti na webu eventaro.com chybí nebo co bys chtěl vylepšit. Prostě cokoliv, co nám pomůže zdokonalit tento web. Děkujeme.

Nahrávám...0% Nahraj soubor

Pošli třeba snímek obrazovky či jiný soubor, který souvisí s tvou připomínkou.

Stiskem a pokračováním souhlasíte s Podmínkami užití jejichž součástí jsou zásady ochrany osobních údajů.

nebo
Registrace

Odběr od tohoto pořadatele
Odběr událostí z tohoto místa
Probíhá načítání události z FB

Maximální velikost nahrávaných souborů je 25MB

Chceš dokoupit prostor pro sdílení fotek a souborů ke stažení?

100MB - 25,00 Kč
1000MB - 75,00 Kč

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Přijmout Více informací