EVENTARO ®
Navigace
  • Přihlásit se
  • Zdarma vytvořit akci
Zdarma vytvořit akci
Registrovat

Běsi

Zakoupit vstupenku
Další funkce
Buď první kdo ohodnotí událost
Zahájení akce21.11.2016, pondělí
od 0:00
Zájem o vstupenky0 návštěvníků
Místo konání
Divadlo v Dlouhé
Adresa konání
Dlouhá 39, Praha 1, CZ
GPS50.09079914.426907
Pořadatel
Podrobný popis
Stavrogina předchází zvěst o jeho výstředním chování, tajném sňatku se slabomyslnou dívkou, pitkách, soubojích a zvrhlostech. Petr má pověst zahraničního revolucionáře. Příjezd hrdinů je provázen skandálními a posléze i hrůznými událostmi. Zatímco Stavrogin, potomek Dona Juana a Evžena Oněgina, ve své nihilismem rozvrácené duši vede smrtelný zápas o smysl své existence, Verchovenskij opřádá město sítěmi podivných intrik, zakládá podzemní organizaci a pro utužení spiklenecké kázně organizuje společnou vraždu jednoho ze členů organizace...

Režie: Hana Burešová

Hrají: Miroslav Táborský, Marie Málková, David Prachař, Miloš Kopečný, Jan Vondráček, Pavel Tesař, Magdalena Zimová, Tomáš Turek, Miroslav Hanuš, Michaela Doležalová, Naďa Vicenová, Klára Sedláčková, Martin Veliký, Jiří Wohanka, Peter Varga/Jiří Valšuba, Martin Matejka, Čeněk Koliáš, Tomáš Borůvka, Marie Horáčková

"Existencialista Camus nalezl v Dostojevského šerosvitu především pronikavý obraz nekonečného boje člověka s vlastními nadějemi a iluzemi. Režisérka Hana Burešová jeho výklad ozvláštnila dvěma pro diváky přitažlivými rysy. Zvýraznila grotesknost, pro niž má soubor dispozice a která skvěle vystihuje apokalyptický chaos prostupující provinční městečko. A přidala snově nadreálné filmové obrazy, jimiž akcentuje, že všechen tragickosměšný mumraj má zdroj v lidských představách, v hlubinách lidských myslí."
(Ivan Matějka, Hospodářské noviny)

"Riskovali i v Divadle v Dlouhé. Režisérka Hana Burešová uvedla Camusovu dramatizaci Dostojevského Běsů jako velké podobenství světa, který zapomněl na Boha a neúprosně míří k rozkladu a smrti. Tři a půl hodiny soustředěně klade vedle sebe scénograficky i režijně promyšlené obrazy, dynamizované světlem a projekcí. Napínavý až detektivní děj se postupně proměňuje ve filozofické drama."
(Marie Reslová, Mosty)

"Salon se stává širším světem, kudy vedou bludné cesty donkichotského poutníka, starého Verchovenského, kde se odehrávají milostné exhibice Lizavety Nikolajevny, blouznivě dojemná konfrontace postižené Marji, nesmyslný souboj, Kirillovova sebevražda i halucinace Stavroginova vnitřního světa. To vše za stálé výhrůžné přítomnosti Verchovenského bandy (...) Smršť bludných idejí a scestných vášní s neúprosnou logikou vyústila do společenského rozvratu. Starý příběh ve strhující moderní interpretaci nic neztratil na palčivě aktuální naléhavosti."
(Zdeněk Hořínek, Lidové noviny)

"Na první setkání režisérky Hany Burešové s druhým největším autorem světových jevišť hned po Shakespearovi, F. M. Dostojevským, jsme čekali s napětím a velkými nadějemi. Budiž předem řečeno, že ty naděje nebyly zklamány a že jsme po dlouhé době zase v Praze viděli strhující divadelní představení, v němž není dramatický text jenom východiskem postmoderní režisérské exhibice, ani jenom zručně naaranžovanou prezentací herecké profesionality. Známou Camusovu dramatizaci Dostojevského Běsů (uvedenou u nás poprvé už v roce 1967) pojala Burešová ve stylu groteskního hororu, který leckterými svými prvky - maskováním herců či určitými proměnami nasvícení scény - připomíná horory němého filmu."
(Jindřich Černý, Divadelní noviny)

"Inscenace Dostojevského Běsů v Divadle v Dlouhé patřila nesporně k vrcholům minulé pražské divadelní sezony. (...) Na Vinohradech, v prostoru o poznání větším, se inscenace zajímavě proměnila a její představení nabyla nových kvalit. Dějově univerzální a "polyekranová" scéna Milana Davida se provzdušnila, některé výstupy se jakoby osamostatnily. Více se významově uplatňuje častá přítomnost i těch postav (někdy i úplně všech), které v ději právě probíhajícím neúčinkují - jsou tu jen jako svědci, jako publikum z "druhé strany příběhu". (...) řada herců má příležitost ukázat, že výrazem své figury dokáží zvládnout i velice rozměrné jeviště."
(Petr Pavlovský, Literární noviny)

TicketPro

Emailticketticketpro.cz
AdresaPraha 10,
Počernická 96 108 00
Detaily

TICKETPRO je česká společnost s českými zaměstnanci a jedním z jejích cílů je exportovat do světa českou inteligenci, která se podílí na vývoji software. Prodejní síť zahrnuje přes 800 prodejních míst v celé ČR a na Slovensku.

Akce se účastníš a máš možnost vzít s sebou i někoho dalšího.

Zde napiš co se ti nelíbí, s čím máš problém, kde jsi zjistil chybu, co ti na webu eventaro.com chybí nebo co bys chtěl vylepšit. Prostě cokoliv, co nám pomůže zdokonalit tento web. Děkujeme.

Nahrávám...0% Nahraj soubor

Pošli třeba snímek obrazovky či jiný soubor, který souvisí s tvou připomínkou.

Stiskem a pokračováním souhlasíte s Podmínkami užití jejichž součástí jsou zásady ochrany osobních údajů.

nebo
Registrace

Odběr od tohoto pořadatele
Odběr událostí z tohoto místa
Probíhá načítání události z FB

Maximální velikost nahrávaných souborů je 25MB

Chceš dokoupit prostor pro sdílení fotek a souborů ke stažení?

100MB - 25,00 Kč
1000MB - 75,00 Kč

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Přijmout Více informací